تماس با من
پروفایل
نویسنده وبلاگ عباس یوسفی
لینک دوستان

کیف زنانه و مردانه

ساعت مچی مردانه و زنانه

صابون کوسه

بالون آرزو

کيف زنانه

عروسک

عينک آفتابي

عينک ريبن

هديه تولد براي آقايان

هديه تولد براي دختر

هديه تولد براي خانم ها

هديه تولد براي پسر

خريد ساعت مچي مردانه

خريد ساعت مچي زنانه

دکوري


      آدمای گنده (زندگینامه انسانهای بزرگ تاریخ علم)

آمدو آووگادرو نویسنده: عباس یوسفی - ۱۳۸۸/۸/٧

آمدو آووگادرو در 9 ژوئن 1776 در شهر توریسن ایتالیا به دنیا آمد. پدرش قاضی بود و علاقه داشت پسرش نیز همین پیشه را دنبال کند. آمدو در 16 سالگی موفق به اخذ لیسانس و در 20 سالگی به دریافت دکترای حقوق نایل شد، ولی پس از چندی با دانستن این مطلب که این حرفه ارضایش نمی کند، به ریاضیات و فیزیک روی آورد.

وی در 33 سالگی به مقام استادی فیزیک کالج سلطنتی ورچیلی در شمال ایتالیاتت منصوب شد. در سال 1811 فرضیه معروف مولکولی اش را که بعدها فراموش شد، در یک مجله ی فرانسوی منتشر کرد. در آن زمان به علت جنگ و اغتشاشات داخلی، وضعیت دانشگاه خوب نبود. کلاسهای درس آووگادرو به علت تغییر رهبران به دلخواه باز و بسته می شدند. در سالهای 1820 تا 1840 دانشگاه ها تعطیل شدند و آووگادرو به عنوان استاد فیزیک دانشگاه به تورین رفت.

سابقاً دانشمندان روشهای مختلفی را برای اندازه گیری مولکولهای گاز به کار می بردند، اما آووگادرو ثابت کرد که حجم مساوی از هر گاز تعداد مولکول مساوی دارد به شرط آن که اندازه گیری گاز در شرایط مساوی از دما و فشار صورت گیرد. امروزه این فرضیه در شیمی به نام قانون آووگادرو معروف است.

دالتون بنیان گذار نظریه اتمی اعتقاد داشت که فرمول شیمیایی آب  H2O است. در سال 1808 ژوزف گی لوساک، با آزمایشاتی که انجام داد قسمت زیادی از نظریه دالتون را رد کرد. اما در سال 1811 آووگادرو با چاپ مقاله فرضیه مولکولی نظریه دالتون را تکمیل کرد. آووگادرو در این مقاله مولکول را معرفی کرده بود. سالها بعد با تلاش استانیسلائو کانیزارو شیمی دان ایتالیایی نظریه مولکولی آووگادرو به اثبات رسید و به همین دلیل در سال 1891 کانیزارو به دریافت نشان انجمن سلطنتی انگلستان نایل شد.

آووگادرو در سال 1856 و در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت، در حالی که دنیای علم آن روز به نبوغ این دانشمند پی نبرد.

منبع: کتاب زندگینامه مشهورترین دانشمندان و مخترعان

نویسنده کتاب: زهرا رضایی

برای دانستن بیشتر در مورد اصل آووگادرو و عدد آووگادرو و همچنین راه حل وی برای رفع تضاد ظاهری میان دالتون و گیلوساک به ادامه مطلب مراجعه نمائید.


اصل آووگادرو و عدد آووگادرو

 

 

در سال 1811 آمادئو آووگادرو، قانون ترکیب حجمی را توضیح داد. اصل آووگادرو می‌گوید: حجمهای مساوی همه‌ی گازها در دما و فشار یکسان، دارای تعداد مولکولهای برابر هستند. به عکس، تعداد مولکولهای برابر از هر دو گاز، تحت شرایط دما و فشار یکسان، حجمهای برابر را اشغال می‌کنند. یک مول از یک ماده دارای 23**10*022/6 ذره است. بنابراین در شرایط دما و فشار یکسان، یک مول از یک گاز حجمی برابر با یک مول از هر گاز دیگر اشغال می‌کند. در شرایط متعارفی این حجم، به حجم مولی گاز در شرایط متعارفی موسوم است و برابر با 414/22 لیتر می‌باشد.
 تعداد واحدها در یک مول به افتخار آمادئو آووگادرو ، عدد آووگادرو نامیده می‌شود . وی نخستین کسی بود که رفتار گازها را برحسب تعداد مولکول‌های واکنش دهنده توجیه کرد .
درواقع آقای آووگادرو خودش مقدار عددی این عدد را نتوانست به دست آورد، اما چون وی رفتار گازها را بر حسب تعداد مولکولهای واکنش دهنده را مورد بررسی قرار داد، بعدها که این عدد بدست آمد، به افتخار آووگادرو که بنیان گذار این کار بود، به نام وی نام گذاری نمودند.
مقدار این عدد با روشهای الکترو شیمیایی و بلور شناسی معین شده است . در روش بلور شناسی مثلا یک عنصر را در نظر می‌گیرند سپس با دستگاه‌های دقیق ساختار عنصر و طول هریک از اضلاع سلول واحد بلور و وزن اتمی عنصر و وزن حجمی آن را مشخص می‌کنند . سپس به کمک یک عملیات ریاضی می‌توان به عدد آووگادرو دست یافت به عنوان مثال نیکل در سیستم مکعبی با وجوه مرکز پر متبلور می‌شود . طول هر یک از اضلاع سلول واحد 52/3 آنگسترم ، وزن اتمی نیکل 7/58 و وزن حجمی آن 94/8 است. حال به کمک این داده‌ها عدد آووگادرو را حساب می‌کنیم : هر سلول واحد دارای چهار اتم نیکل است . اگر عدد آووگادرو را
N در نظر بگیریم ، وزن هر اتم برابر( 7 /58 تقسیم بر N) گرم خواهد بود . وزن هر سلول واحد چهار برابر این مقدار و حجم آن برابر( 52/3 ضرب در ده به توان منفی هشت ) کل این مقدار به توان سه ، سانتیمتر مکعب است . حال اگر این دو را تقسیم کنیم چگالی نیکل بدست می‌آید که البته ضریبی است از  Nبا توجه به اینکه می‌دانیم چگالی نیکل برابر است با 94/8 پس ما می‌توانیم مقدار N را که همان عدد آووگادرو است حساب کرد . اگر بخواهیم از روش الکترو شیمی استفاده کنیم بایستی عدد فاراده را تقسیم بر بار یک الکترون تنها کنیم که در این صورت مقدار عدد آووگادرو حساب می‌شود .

 

 

 

 

 

راه‌ حل آووگادرو برای رفع " تضاد ظاهری " میان دالتون و گیلوساک

 

آووگادرو دانشمند ایتالیایی در سال 1811 ، با انجام آزمایشهای فراوان در مورد گازها و نتیجه‌گیری از آنها به دو فرضیه مهم زیر دست یافت:

ذرات گازهایی از قبیل هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و کلر به صورت مولکولهای دو اتمی H2,O2,N2,CL2  وجود دارند و نه اتمهای منفرد CL,N,O,H  !

فرضیه دوم که بعدها به قانون آووگادرو معروف شد، آن بود که "حجمهای یکسان از گازها، در شرایط مشابه از لحاظ دما و فشار، دارای تعداد مساوی مولکول هستند."

آووگادرو مطابق این دو تحقیق خود، اختلاف نظر میان دالتون و گیلوساک را به آسانی برطرف نمود. بدین ترتیب که ترکیب میان " مولکولهای " هیدروژن و اکسیژن را به صورت زیر نشان داد:

H2+H2+O2→H2O+H2O

و چنین افزود که " دیگر ناگزیر نیستیم که مانند دالتون آشفته خاطر شویم و از خود بپرسیم که " چگونه می‌توان یک اتم اکسیژن را به دو نیم تقسیم کرد!؟ " در اینجا O2داریم نه O   ".

  نظرات ()
موضوعات دانشمندان ریاضی دانشمندان فیزیک دانشمندان شیمی دانشمندان نجوم دانشمندان فلسفه دانشمندان علوم پزشکی دانشمندان زیست شناسی دانشمندان زمین شناسی دانشمندان روانشناسی دانشمندان سایر علوم دانشمندان ایرانی دانشمندان زن فهرست مخترعان مقالات مرتبط با دانشمندان
مطالب اخیر 10 دانشمند که جانشان را فدای هدفشان کردند! جیمز مارش، شیمی‌دانی که داستان زندگی‌اش می‌تواند سناریوی یک فیلم باشد! مریم میرزاخانی مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان فردریک بانتینگ میراث گالیله: 8 سال حبس خانگی، 400 سال حضور جهانی فیروز نادری: غفاری، غولی در جامعه علمی ایران بود توصیه برنده نوبل فیزیک 2013 به دانشجویان سن و سال دانشمندشدن دانشمندان کله شق و کج خلق
پیوند ها کادو تولد برای پسر پروژه های AVR هدیه تولد برای دختر ابزار وبلاگ همه چیز در باره شبکه سايت های رنك 4