تماس با من
پروفایل
نویسنده وبلاگ عباس یوسفی
لینک دوستان

کیف زنانه و مردانه

ساعت مچی مردانه و زنانه

صابون کوسه

بالون آرزو

کيف زنانه

عروسک

عينک آفتابي

عينک ريبن

هديه تولد براي آقايان

هديه تولد براي دختر

هديه تولد براي خانم ها

هديه تولد براي پسر

خريد ساعت مچي مردانه

خريد ساعت مچي زنانه

دکوري


      آدمای گنده (زندگینامه انسانهای بزرگ تاریخ علم)

آندرس سلسیوس نویسنده: عباس یوسفی - ۱۳۸۸/۸/٧

آندره سیلیسیوس

درجه سلسیوس یا سانتی‌گراد واحد سنجش یا اندازه‌گیری دماست که به نام ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس، که سال 1742 میلادی آن را به عنوان واحد اندازه‌گیری دما پیشنهاد کرد، نامگذاری شد. سلسیوس سال 1701 میلادی در خانواده‌ای تحصیل کرده در سوئد متولد شد. پدر و پدربزرگ آندرس ریاضیدانانی بنام بودند.

از آنجایی که آندرس علاقه زیادی به تحقیق و مطالعه درباره نجوم و ستارگان داشت تصمیم گرفت همانند پدرش در رشته ستاره‌شناسی در دانشگاه اوپسلا به تحصیل ادامه دهد و سال 1730 میلادی به عنوان استاد همان دانشگاه منصوب شد و پس از آن سرپرستی و مدیریت رصدخانه بزرگ شهر نیز به او واگذار شد. در آن زمان شکل اصلی کره‌زمین از جمله موضوعاتی بود که ذهن بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول کرده بود و از این رو سال 1735 تصمیم گرفته شد گروهی از محققان در قالب یک هیات اکتشافی به آمریکای جنوبی و گروهی دیگر نیز به شمال سوئد فرستاده شوند. آندرس تنها ستاره‌شناس حرفه‌ای بود که هیات اکتشافی را در این سفر همراهی کرد. او در نتیجه مطالعات و تحقیقاتی که در این سفر انجام داد، متوجه شد که میدان مغناطیسی زمین می‌تواند حتی یک سوزن باردار را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

اما آنچه موجب شهرت این فیزیکدان سوئدی شده این است که او توانست براساس نقطه جوش و نقطه انجماد آب مقیاسی را برای اندازه‌گیری دما ارائه کند. او دمای صفر درجه را برای انجماد و دمای 100 درجه را برای نقطه جوش آب انتخاب کرد و فاصله 100 درجه برای انداز‌ه‌گیری دما در نظر گرفت. سیستمی که امروزه در انجام تحقیقات علمی به عنوان یکای استانداردی برای اندازه‌گیری دما به کار می‌رود همان سیستم درجه‌بندی سلسیوس است که در مقایسه با طرح اولیه پیشنهادی توسط آندرس تنها تغییرات اندکی در آن ایجاد شده است. درجه‌بندی سلسیوس یا سانتی‌گراد که به عنوان درجه‌بندی صدبخشی از آن نام برده می‌شد سال 1948 میلادی به طور رسمی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.

جالب است بدانید سلسیوس ابتدا دمای صفر درجه را به عنوان نقطه جوش آب و دمای 100 درجه را به عنوان نقطه انجماد آب در نظر گرفته بود و پس از گذشت یک سال تصمیم گرفت، جابه‌جایی این دو دما را معکوس کند. سلسیوس 25 آوریل 1744 و در حالی که تنها 43 سال داشت از دنیا رفت. او علاوه بر این در بسیاری از دیگر زمینه‌های علمی نیز تحقیقاتی را آغاز کرد که تنها توانست در عمر کوتاهش تعداد اندکی از این پروژه‌ها را به انتها رسانده و دستاورد آن را به نام خود ثبت کند.

مترجم: فرانک فراهانی‌جم

منبع: Science history

برگرفته از: روزنامه جام جم

  نظرات ()
موضوعات دانشمندان ریاضی دانشمندان فیزیک دانشمندان شیمی دانشمندان نجوم دانشمندان فلسفه دانشمندان علوم پزشکی دانشمندان زیست شناسی دانشمندان زمین شناسی دانشمندان روانشناسی دانشمندان سایر علوم دانشمندان ایرانی دانشمندان زن فهرست مخترعان مقالات مرتبط با دانشمندان
مطالب اخیر 10 دانشمند که جانشان را فدای هدفشان کردند! جیمز مارش، شیمی‌دانی که داستان زندگی‌اش می‌تواند سناریوی یک فیلم باشد! مریم میرزاخانی مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان فردریک بانتینگ میراث گالیله: 8 سال حبس خانگی، 400 سال حضور جهانی فیروز نادری: غفاری، غولی در جامعه علمی ایران بود توصیه برنده نوبل فیزیک 2013 به دانشجویان سن و سال دانشمندشدن دانشمندان کله شق و کج خلق
پیوند ها کادو تولد برای پسر پروژه های AVR هدیه تولد برای دختر ابزار وبلاگ همه چیز در باره شبکه سايت های رنك 4