تماس با من
پروفایل
نویسنده وبلاگ عباس یوسفی
لینک دوستان

کیف زنانه و مردانه

ساعت مچی مردانه و زنانه

صابون کوسه

بالون آرزو

کيف زنانه

عروسک

عينک آفتابي

عينک ريبن

هديه تولد براي آقايان

هديه تولد براي دختر

هديه تولد براي خانم ها

هديه تولد براي پسر

خريد ساعت مچي مردانه

خريد ساعت مچي زنانه

دکوري


      آدمای گنده (زندگینامه انسانهای بزرگ تاریخ علم)

هانری پوانکاره نویسنده: عباس یوسفی - ۱۳۸۸/٧/۱٦

هانری پوانکارههانری پوانکاره ریاضی دان معروف فرانسوی است که در سال 1854 از خانواده ای بنام و سرشناس در شهر نانسی فرانسه چشم به جهان گشود. از دوران کودکی فکرش سریعتر از کلمات کار می کرد. در پنج سالگی به دیفتری مبتلا شد و در طی 9 ماه حنجره اش از کار افتاد و همین مسئله باعث گوشه گیری او شد به طوری که در بازیها نمی توانست شرکت کند. همین موضوع باعث شد که افکارش را متمرکز کند. او از حافظه بسیار خوبی برخوردار بود. از شانزده سالگی شوق ریاضیات در پوانکاره بوجود آمد. او کارهای ریاضی را در ذهنش انجام می داد، بدون اینکه آنها را یادداشت کند.

پوانکاره مهمترین چهره در نظریه معادلات دیفرانسیل و ریاضی دانی است که بعد از نیوتن مهمترین کار را در مکانیک آسمانی انجام داد. در سال 1873 در رأس هم دوره ای های خود وارد مدرسه پلی تکنیک شد. استادش در نانسی به وی به عنوان «غول ریاضی» اشاره کرده بوده است. پس از فارغ التحصیل شدن دوره های مهندسی را در مدرسه معادن ادامه داد و مدتی کوتاه به عنوان مهندس کار کرد و این کار مقارن زمانی بود که مشغول تهیه پایان نامه دکتری در ریاضیات بود. این درجه را در سال 1879 گرفت. طولی نکشید که به تدریس در دانشگاه کان مشغول شد و در سال 1881 استاد دانشگاه پاریس شد و در آنجا تا زمان مرگ تدریس نمود. در اوایل سی و سه سالگی به عضویت فرهنگستان علوم و در 1908 به عضویت فرهنگستان فرانسه انتخاب شد و به دریافت تمجیدها و افتخارهایی از فرانسه و کشورهای دیگر نائل آمد.
در سال 1880 در سن 26 سالگی درخشانترین اکتشافش را کرد و شهرت جهانی یافت و آن به سبب کشف دوران ساز «تابعهای خود ریخت» از یک متغیر مختلط بود (خود وی آنها را تابع های فوکسی و کلاینی نیز نامید) و نظریه عمومی توابع هم ریخت دارای یک متغیر مختلط، یکی از معدود شاخه های ریاضی است که وی در آن تقریباً کاری برای پسینیان خود نگذاشت. اما نظریه توابع فوکس فقط یکی از خدمات متعددی است که او به نظریه توابع تحلیلی کرده است. در مقاله کوتاهی که در سال 1883 تنظیم کرد اولین کسی بود که به پژوهش در پیوندهای میان نوعی تابع کامل (که بوسیله خواص تجزیه وایرشتراسی خود به عاملهای اول معین می شود) و ضرایب گسترش تیلری آن یا نرخ رشد مقدار مطلق تابع، پرداخت و از طریق تابع های مطلق به نظریه وسیع و کامل تابعهای مرومورفی که هنوز بعد از هشتاد سال به نحو کامل فیصله نیافته است، رسید. مهمترین سهم پوانکاره در هندسه جبری مقاله های 1910 تا1911  او بود درباره منحنی های جبری محتوی در یک سطح جبری. F(z,y,z)=0  

پوانکاره یکی از شاگردان ارمیت بود و بعضی از کارهای آغازینش مربوط می شود به روش ارمیت درباره «تحویل مداوم» در نظریه حسابی صورت ها بخصوص قضیه متناهی بودن برای طبقه های اینگونه صورتها که قبلاً ژوردان آن را اثبات کرده بود.
بررسی های پوانکاره درباره پیدایش جهان، آنالیز، نور و الکتریسیته و همچنین جبر و احتمالات بسیار مهم و دقیق است. وی در فلسفه و علوم نظری صاحب نظر و محقق بود. پوانکاره به کشف و حل مسائل بسیاری در زمینه های گوناگون علمی پرداخته و کتاب های زیادی نوشته که برجسته ترین آنها در ریاضیات و فلسفه عبارتند از: علم و فرض، علم و روشنی، مفروضات تکوینی، روشهای نوین در مکانیک آسمانی و ارزش علم.

تعداد کتاب های پوانکاره سی جلد می باشد و صاحب پانصد مقاله است که مربوط به مسائل کاملاً مختلف است. با کشف توابع فوکس که پوانکاره به دنیای دانش تقدیم نمود، برای حل معادلات دیفرانسیل که قبلاً ریاضیدان آلمانی لازار فوکس کشفیات زیبایی در مورد آنها کرده بود، کلید جدیدی به کاربرد و به کمک آن نه تنها مشکل معادلات دیفرانسیل را حل کرد بلکه معماری توابع بیضوی را نیز روشن ساخت. اکتشافات وی در مبحثی از ریاضی که سابقاً آن را «تحلیل تواضع» می نامیدند و امروزه موسوم به توپولوژی جبری و از بزرگترین و مشکلترین مباحث ریاضی جدید است، ارزش قاطع دارد. همگینظریه توابع فوکس از آغاز با اندیشه انتگرال گیری خطی معادله های دیفرانسیل با ضرایب جبری هدایت می شد اما رغبت بیشتر پوانکاره به نظریه های نور و موجهای برقمغناطیسی بود. نکته ای که وی درباره امکان ارتباط میان پرتوهای مجهول و پدیده شبتابی گفت آغاز گر آزمایش های هانری بکرل بود، که وی را به کشف پرتوزایی(رادیواکتیویته) کشانید.

از سوی دیگر پوانکاره از سال 1899 به بعد در بحث های مربوط به نظریه الکترونی لورنتس بسیار فعال بود. پوانکاره اولین کسی بود که دریافت که تبدیلهای لورنتس تشکیل گروهی می دهند که با گروهی که صورت درجه دوم را نامتغیر میگذارد هم ریخت است، بسیاری از فیزیکدانان بر این عقیده اند که در اختراع نظریه نسبیت خاص، پوانکاره با لورنتس و اینشتین شریک است. هانری پوانکاره در بهار 1912 مریض شد و در نهم ژوئیه همان سال تحت عمل جراحی قرار گرفت و در هفدهم ژوئیه سال 1912  وقتی مشغول لباس پوشیدن بود در سن 68 سالگی درگذشت.

 

برای دانستن بیشتر در مورد بی نظمی پوانکاره به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.


بی نظمی پوانکاره

 

بعد از گذشت بیش از 2000 سال از انتشار یافتن قوانین حرکت سیاره ای نیوتون، کینگ اسکار از سودان و نروژ از یک رقابت غیر عادی که می تواند موجب کشف یک علم کاملا تازه شود پشتیبانی کردند. در این رقابت به دانشمندی جایزه داده میشود که به سوال زیر پاسخ دهد:

" منظومه شمسی چگونه پایدار است؟"

رقابت کنندگان مجبورند از قوانین نیوتون در مورد جاذبه استفاده کنند تا بتوانند به طور ریاضی پایدار بودن منظومه شمسی را نشان دهند.

استفاده از معادلات نیوتون برای دو جسم آسان بود زمین و خورشید اما  اضافه کردن جسم سومی مثل ماه به این معادلات  آن ها را آنچان پیچیده میکرد که بهترین ریاضیدانان و فیزیکدانان زمان هم قادر به انجام محاسبات نبودند. آن ها حتی نمیتوانستند مسیر حرکت سه جسم را پیش بینی کنند. این " مشکل سه جسم "  مرکز این رقابت بود.

این جایزه سرانجام به جولز هنری پوانکاره، یکی از پیشتازان فرانسوی فیزیک ریاضی، داده شد. در حالی که او به طور کامل این مشکل را رفع نکرد و تنها چیزی را نشان داد که دیگران انتظار آن را داشتند.

با ریاضیات زیبا او نشان داد که یک سیستم با سه جسم به طور پیچیده و کاملا غیر قابل پیشبینی رفتار میکند. منظومه شمسی، یا نهایتا سیستم سه جسمی تقریبی وی، اصلا پایدار نبود بلکه بی نظم بود! تغییرات کوچک در وضعیت اولیه (مانند محل قرارگیری و سرعت ابتدایی) خروجی های بزرگ و غیر قابل پیشبینی تولید می کرد.  یافته های وی مبنی بر چیزی است که ما آن را امروزه با نام "بی نظمی پوانکاره" می شناسیم.

ترجمه: عطیه عباسی

برگرفته از: هوپا

  نظرات ()
موضوعات دانشمندان ریاضی دانشمندان فیزیک دانشمندان شیمی دانشمندان نجوم دانشمندان فلسفه دانشمندان علوم پزشکی دانشمندان زیست شناسی دانشمندان زمین شناسی دانشمندان روانشناسی دانشمندان سایر علوم دانشمندان ایرانی دانشمندان زن فهرست مخترعان مقالات مرتبط با دانشمندان
مطالب اخیر 10 دانشمند که جانشان را فدای هدفشان کردند! جیمز مارش، شیمی‌دانی که داستان زندگی‌اش می‌تواند سناریوی یک فیلم باشد! مریم میرزاخانی مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان فردریک بانتینگ میراث گالیله: 8 سال حبس خانگی، 400 سال حضور جهانی فیروز نادری: غفاری، غولی در جامعه علمی ایران بود توصیه برنده نوبل فیزیک 2013 به دانشجویان سن و سال دانشمندشدن دانشمندان کله شق و کج خلق
پیوند ها کادو تولد برای پسر پروژه های AVR هدیه تولد برای دختر ابزار وبلاگ همه چیز در باره شبکه سايت های رنك 4