تماس با من
پروفایل
نویسنده وبلاگ عباس یوسفی
لینک دوستان

کیف زنانه و مردانه

ساعت مچی مردانه و زنانه

صابون کوسه

بالون آرزو

کيف زنانه

عروسک

عينک آفتابي

عينک ريبن

هديه تولد براي آقايان

هديه تولد براي دختر

هديه تولد براي خانم ها

هديه تولد براي پسر

خريد ساعت مچي مردانه

خريد ساعت مچي زنانه

دکوري


      آدمای گنده (زندگینامه انسانهای بزرگ تاریخ علم)

ژوزف فوریه نویسنده: عباس یوسفی - ۱۳۸۸/۸/٦

ژوزف فوریه

ژان باپتیست بارون ژوزف فوریه، ریاضی‏دان و فیزیکدان برجسته فرانسوی در بیست و یکم مارس ۱۷۶۸م در اوگزر فرانسه به‌دنیا آمد. وی که از دانشمندان برجسته فرانسه در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی به‌شمار می‌‏رود، به‌عنوان استاد برجسته ریاضی به تدریس پرداخت و این، هم‏زمان بود با انقلاب کبیر فرانسه.

در این زمان، فوریه نیز به جرگه انقلابیون و آزادی‏خواهان پیوست. پس از آن، ژان فوریه در جریان لشکرکشی ناپلئون بناپارت به مصر در سال ۱۷۹۸م همراه وی رفت و مدتی در ناحیه تحت اشغال فرانسه به فرمان‏روایى پرداخت. فوریه در عین حال، به تحقیقات علمی خود مشغول بود و به‌واسطه مطالعات دامنه‏دار و نتیجه‏مند خود در رشته ریاضیات، از طرف ناپلئون به لقب «بارون» مفتخر گردید و در سال ۱۸۲۲م تحت عنوان منشی آکادمی علوم برگزیده شد.

وی درباره انتشار حرارات به تحقیق پرداخت و موضوعی را که به‌نام وی «سلسله فوریه» نام دارد، حل نمود. ژان فوریه هم‏چنین در زمینه نظریه تحلیل حرارت کتابی منتشر نمود که مورد استفاده دانشمندان پس از خود قرار گرفت. علاوه بر آن، فوریه درباره پدیده‏های ارتعاشی شامل صوت و نور تحقیقات ارزنده‏ای ارائه نمود و یافته‏هایی به‌دست آورد.

وی هم‏چنین پس از زحمات فراوان موفق شد ارتعاشات امواج الکتریکی را توسط منحنی‏های مثلثاتی نمایش دهد. ژان باپتیست بارون ژوزف فوریه پس از سال‏‌ها تحقیق و مطالعه، سرانجام در تاریخ شانزدهم مه ‌سال ۱۸۳۰ میلادی در سن شصت و دو سالگی درگذشت.

منبع: خبرگزاری ایمنا

  نظرات ()
موضوعات دانشمندان ریاضی دانشمندان فیزیک دانشمندان شیمی دانشمندان نجوم دانشمندان فلسفه دانشمندان علوم پزشکی دانشمندان زیست شناسی دانشمندان زمین شناسی دانشمندان روانشناسی دانشمندان سایر علوم دانشمندان ایرانی دانشمندان زن فهرست مخترعان مقالات مرتبط با دانشمندان
مطالب اخیر 10 دانشمند که جانشان را فدای هدفشان کردند! جیمز مارش، شیمی‌دانی که داستان زندگی‌اش می‌تواند سناریوی یک فیلم باشد! مریم میرزاخانی مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه ریاضی جهان فردریک بانتینگ میراث گالیله: 8 سال حبس خانگی، 400 سال حضور جهانی فیروز نادری: غفاری، غولی در جامعه علمی ایران بود توصیه برنده نوبل فیزیک 2013 به دانشجویان سن و سال دانشمندشدن دانشمندان کله شق و کج خلق
پیوند ها کادو تولد برای پسر پروژه های AVR هدیه تولد برای دختر ابزار وبلاگ همه چیز در باره شبکه سايت های رنك 4