یوجین پلی، مخترع کنترل تلویزیون درگذشت

یوجین پلیمخترع دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون، در سن ۹۶ سالگی در گذشت.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، «یوجین پلی» به اعلام شرکت «زنیت الکترونیک»، کارفرمای سابق این مخترع، به مرگ طبیعی در بیمارستان شیکاگو درگذشت.

«پلی» در سال ۱۹۵۵ به اختراع «فلش متیک» پرداخت که در آن یک پرتوی نوری به حسگرهای چهار گوشه صفحه تلویزیون ارسال شده و باعث خاموش و روشن شدن و تغییر شبکه‌های تلویزیون می‌شد. البته این دستگاه برای کنترل تلویزیون از نور استفاده می‌کرد که با بروز اختلال توسط نورهای دیگر مواجه بود.

«پلی» پیش از ورود صدها شبکه تلویزیونی در جهان، دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون را اختراع کرد که در آن زمان وسیله‌ای تجملاتی بود. این مخترع در سال ۱۹۱۵ در شهر شیکاگو به دنیا آمد و در سال ۱۹۳۵ زندگی حرفه‌ای خود را در رشته مهندسی آغاز کرد. وی برای ۴۷سال در شرکت «زنیت الکترونیک» کار کرده و ۱۸ اختراع را در آمریکا به نام خود ثبت کرد.

پس از «فلش متیک»، کنترل‌های از راه دور صوتی وارد بازار شده و پس از آنها مدل‌های با کاربرد پرتو مادون قرمز و در پی آن مدل‌هایی با اشعه رادیویی وارد شدند. قبل از اختراع «پلی»، کنترل از راه دور تلویزیون شرکت «زنیت» توسط یک کابل به تلویزیون وصل می‌شد. «جان تیلور»، سخنگوی شرکت «زنیت» اظهار کرد که «پلی» به اختراع خود افتخار می‌کرد و پس از بازنشستگی آن را به مهمانان خود نشان می‌داد. به گفته «تیلور»، «پلی» دستگاه کنترل از راه دور اولیه خود را تا پایان عمر نگه داشت.

«پلی» در سال ۱۹۹۷ همراه با «رابرت ادلر»، مهندس دیگری از شرکت «زنیت»، مفتخر به دریافت جایزه «امی» برای اختراع خود شد.

منبع: ایسنا

تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱

/ 1 نظر / 69 بازدید
سید

سلام وبلاگ مفیدی داری - از زحمتی که می کشی ممنونم - امیدوارم یه روزی خودت هم جزء آدم های گنده دنیا بشی و ما به داشتن چنین آدمی افتخار کنیم [گل][خداحافظ]