آلبرت آبراهام مایکلسون

آلبرت آبراهام مایکلسونآلبرت آبراهام مایکلسون، فیزیکدان امریکایی و کاشف سرعت نور، در 19 دسامبر 1852 م در خانواده ای آلمانی به دنیا آمد. وی در 2 سالگی به همراه خانواده راهی امریکا شد و پس از طی تحصیلات خود در کالیفرنیا، به دبیری علوم پرداخت.

مایکلسون در این زمان به فیزیک نور علاقه مند شد و درصدد برآمد تا به طریقی، سرعت نور را اندازه بگیرد. وی این کار را بهتر و دقیق تر از دیگران انجام داد و تحقیقات خود را در کشورهای آلمان و فرانسه پیگیری کرد. مایکلسون در نهایت در سال 1878 م در 27 سالگی سرعت نور را برابر با 300 هزار کیلومتر در ثانیه عنوان کرد و این بهترین و دقیق ترین رقمی بود که در اختیار دانشمندان قرار گرفت.

از دیگر کارهای مایکلسون، ساخت دستگاه تداخل سنج یا انتروفرومتر بود که براساس امواج مستقیم نور و انعکاس آن، کار می کرد. این دستگاه که می توانست طول موج نور را اندازه بگیرد، باعث شهرت جهانی مایکلسون شد. موفقیت و ارزش دستگاه تداخل سنج در آن است که می توان طول موج منفرد را در آن واحد اندازه گیری کرد.

آلبرت آبراهام مایکلسون (راست) و آلبرت اینشتین و رابرت اندرو میلیکان (چپ)مایکلسون در سال 1907 م به مناسبت تحقیقات و نظرات مهم و جالبی که در باب نور ارائه داد، به عنوان اولین امریکایی، جایزه فیزیک نوبل را دریافت کرد. همچنین برخی تحقیقات مایکلسون، مقدمه تئوری نسبیت اینشتین بود.

او در سال 1926 م مهمترین آزمایش خود را برای تعیین سرعت نور انجام داد. مایکلسون در هنگام این آزمایش ها دچار بیماری سختی شد اما تا دم مرگ برای به پایان رساندن تجربه اش پافشاری کرد تا این که در 9 می 1931 م در 79 سالگی درگذشت.

منبع: جام جم آنلاین

/ 1 نظر / 170 بازدید
مریم

سلام وبلاگ بسیار زیباست خوشحال میشم با وبلاگ شما تبادل لینک داشته باشم اگر قاب دونستن خبر بدین