خانواده های دانشمند و مخترع

در دنیای ابتکارات و اختراعات می‌توان رد پای فرزندانی را مشاهده کرد که راه پدران خود را در حوزه علم دنبال کرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دنیای علم بسیاری از ابداعات و اختراعات با تلاشهای خانوادگی صورت پذیرفته است و می‌توان پدران و فرزندان سرشناسی را دید که با همکاری یکدیگر به دستاوردهای بزرگ علمی دست یافته‌اند.

خانواده بل (الکساندر ملویل بل و الکساندر گراهام بل)

از دو نسل پیش از «الکساندر گراهام بل» پسر و مخترع تلفن، پدر و پدر بزرگ وی تحقیقات گسترده‌ای در خصوص فیزیولوژی صدا و آموزش به ناشنوایان انجام داده بودند. «الکساندر بل» پدربزرگ و «الکساندر ملویل بل» پدر هر دو متخصص گفتار و صدا بودند.

 الکساندر ملویل بل و الکساندر گراهام بل

الکساندر ملویل بل پدر (چپ) و الکساندر گراهام بل پسر

«الکساندر ملویل بل» در سال 1864 میلادی الفبای بین المللی Visible Speech را برای ناشنوایان ابداع کرد. «الکساندر گراهام بل» نیز بعدها موفق به اختراع تلفن شد و پدر مقالات و کتاب های مختلفی را بصورت مشترک در حوزه فوتونیک منتشر کردند.

خانواده کوری (پیر و ایرنه ژولیت کوری)

خانواده کوری را می‌توان رکورددار پدران و فرزندان دانشمند نامید. پیر و ماری کوری که در سال 1903 بطور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیک شدند و فرزند آنها «ایرنه ژولیت کوری» نیز که از حمایت های همه جانبه والدینش برخوردار بود، 22 سال بعد به همراه همسرش «فردریک» برنده جایزه نوبل شیمی شد.

 پیر و ایرنه ژولیت کوری

پیر و ماری کوری به همراه دخترشان ایرنه ژولیت

در حال حاضر «پیر و هلن کوری» دو فرزند آنها (نوه‌های پیر و ماری) نیز از جمله محققان برجسته فرانسه محسوب می‌شوند.

خانواده یانسن (هانسن و زاخاری یانسن)

«زاخاری یانسن» هلندی سازنده لنز، در دهه 1590 میلادی با همکاری پدرش «هانس یانسن» موفق به ساخت نخستین نمونه میکروسکوپ دو لنزی شد که می توانست اشیاء را 10 برابر بزرگنمایی کند.

خانواده تویودا (ساکیچی و کیچیرو تویودا)

«ساکیچی تویودا» که مهارت پارچه بافی را از والدینش فرا گرفته بود، در اواخر دهه 1800 میلادی نخستین دستگاه پارچه بافی خودکار را طراحی کرد و در سال 1926 نیز کارخانه تولید پارچه را در انگلیس تأسیس کرد.

 ساکیچی و کیچیرو تویودا

ساکیچی و کیچیرو تویودا

«کیچیرو» که از حمایت های پدر بهره مند بود، این راه را دنبال نکرد و با توجه به علاقه‌اش به حوزه خودروسازی در سال 1935 خودرویی طراحی کرد و با تأسیس شرکت خودروسازی «تویوتا» به یکی از موفق ترین فعالان این حوزه تبدیل شد.

خانواده اوبرین (میلز و ماریون اوبرین)

«ماریون اوبرین» که در هفت سالگی مادرش را از دست داد، بیشتر وقتش را در کارگاه تراش پدر و عمویش سپری کرد.

«میلز اوبرین» پدر علاوه بر فعالیت در این حوزه و تولید چرخ دنده خودرو، به دخترش در تولید نوع جدیدی از پودر شوینده دندان کمک کرد.

خانواده گور (ویلبرت و رابرت گور)

طراحی و ساخت لباس های ورزشی، عایق ها و دستگاه های ورزشی به اختراع این پدر و پسر وابسته است. «رابرت گور» پسر در سال 1969 میلادی موفق به ساخت لایه نازکی از تفلون با پوشش اورتان شد که در طراحی پارچه نایلون مورد استفاده قرار گرفت.

«ویلبرت گور» پدر در همکاری مشترک با پسرش توانستند کیفیت این الیاف را ارتقاء داده و پارچه گورتکس (Gore-Tex) با قابلیت ضد آب و رد و بدل شدن هوا را تولید کنند.

منبع: ایسنا

/ 0 نظر / 114 بازدید