کامرلینگ اونس

کامرلینگ اونساونس، دانشمند بزرگ هلندی، برای پژوهش های ثمربخشش در خواص ماده در دماهای پایین و کشفیاتی از جمله روش مایع کردن گاز هلیوم، برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک سال 1913 شده است.

کامرلینگ اونس در سال 1853 در شهر دانشگاهی گرونینگن در هلند به دنیا آمد، پدرش کارخانه ی کاشی سازی داشت و مادرش زن سخت کوشی بود که همیشه بچه های خود را به تحصیل تشویق می کرد. اونس در 1870 وارد دانشگاه گرونینگن شد و سال بعد مقاله اش درباره ی چگالی بخار در یک مسابقه ی علمی که زیر نظر دانشگاه اوترخت برگزار گردید برنده ی مدال طلا شد.

او از 1871 تا 1873 در دانشگاه هایدلبرگ به تحصیلاتش ادامه داد، او در این دانشگاه یکی از دو دانشجویی بود که اجازه داشتند در آزمایشگاه خصوصی کیرشهف کار کنند. اونس برای گرفتن دکترای خود به دانشگاه گرونینگن بازگشت و در آنجا در 1879 با ارایه ی تزی تحت عنوان یک راه جدید اثبات چرخش زمین، که مورد استقبال گرم اساتیدش قرار گرفت، به دریافت دکترای خود که در آن عبارت ستایش آمیز magna cum laude درج شده بود، نایل آمد.

اونس در 1882 به استادی فیزیک و مدیریت آزمایشگاه فیزیک دانشگاه لیدن رسید و به مدت 42 سال در این سمت باقی ماند، او در این مدت دانشگاه لیدن را به مرکز جهانی پژوهش های مربوط به دماهای پایین مبدل ساخت. اونس برای اثبات درستی تئوری وان در والز درباره ی نحوه ی رفتار گازها تصمیم گرفت اندازه گیری های خود را تا پایین ترین درجات حرارت قابل حصول ادامه دهد و بهترین روش برای تقلیل درجه حرارت یک جسم قرار دادن آن در یک گاز مایع شده است، زیرا این گاز مایع برای تبخیر شدنش از آن جسم حرارت می گیرد. اما برای مایع کردن خود گاز باید آن را متراکم ساخت و تا زیر دمای بحرانی سرد کرد.

اونس برای مایع کردن هلیوم به عنوان سرکش ترین گازها، آن را درون هیدروژن مایع قرار داد، طوری که هیدروژن گرمای لازم برای تبخیر شدنش را از هلیوم بگیرد. او سپس هلیوم سرد شده را به طور ناگهانی منبسط کرد تا درجه حرارت آن یک بار دیگر پایین بیاید. او با به کار گرفتن این روش توانست بخشی از گاز را مایع کند. او در یک روز فراموش نشدنی در سال 1908 گفت: "وقتی دیدم می توانم هلیوم مایع را به دوستم وان در وال، که تئوری اش راهنمای کارم بود، نشان دهم، از فرط خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدم."

دوره ی فعالیت های علمی اونس مقارن با یک دوره ی انتقالی در تاریخ فیزیک بود، فیزیک مکانیک عصر نیوتن جای خود را به فیزیک الکترومغناطیس ماکسول داده بود، علاوه بر این که فیزیکدانان اندیشه ی پیوستگی ماده را رها کرده بودند و در آستانه ی باور نسبت به ساخت ذره ای آن بودند. انتصاب اونس به عنوان استاد کرسی فیزیک تجربی در هلند نیز نشانگر اهمیت یافتن روزافزون فیزیک تجربی بود. اونس در 1882 در خطابه ی افتتاحیه ی آزمایشگاه خود در لیدن گفت: "مایلم شعار زیر در بالای در ورودی هر آزمایشگاهی نوشته شود؛ از راه اندازه گیری و آزمایش است که دانش حاصل می شود."

برگرفته از: وب سایت محمد گنجی

/ 6 نظر / 80 بازدید
آنلاینستان

سلام دوست عزیز ، اگه مایل به تبادل لینک هستی ما رو خبر کن با تشکر... آنلاینستان.کام

سعید

سلام: رتبه من تو گوگل 4 هتش اگه دوست داری منو با نام گالری عکسدونی لینک کن و بعد بگو با چه نامی لینکت کنم.

بمب بک لینک

سلام دوست عزیز اگه دوست دارید آدرس وبتون در سراسر اینترنت رایگان منتشر بشه اگه دوست داری تو آبدیت بعدی گوگل پیج رنک وبت بالا بره اگه دوست داری آمار بازدید کننده های وبلاگت بزنه بالا اگه دوست داری ..... بیا تو وب زیر: bomb-backlink[.]vcp[.]ir *توجه* در آدرس ][ حذف شود با تشکر مدیریت بمب بک لینک

jvd

سلام وب خوبی دارید اگه مایلید ما رو هم لینک کنید www.magicfilm.ir

jvd

سلام وب خوبی دارید اگه مایلید ما رو هم لینک کنید به نام +18

علی یوسفی

ما باهم قوم نمیشیم راستی با اسم +18 بلینک منو