رابرت اپنهایمر

رابرت اپنهایمررابرت اپنهایمر در 1904 در نیویورک به دنیا آمد. در ابتدای جوانی با تهیه رساله ای در مورد نورهای مغناطیسی، استادانش را در اعجاب فرو برد. در دوازده سالگی جوان ترین عضو معدن شناسان نیویورک بود و جوان ترین عضو بعد از او شصت سال داشت. وی در دانشگاه معروف هاروارد، دوره چهار ساله را، سه ساله به پایان رساند.

در سال 1925 در حالیکه در کلیه دروس سرآمد دیگران بود فارغ التحصیل گردید و سپس به آرزویی که اکثر جوانان دارند، یعنی تحصیل در کمبریج رسید. وی در حالیکه بیش از 25 سال نداشت به مقام پروفسوری نائل گردید. در مارس 1942 سرپرستی تحقیقات وزارت جنگ امریکا را در «لس آنجلس» به عهده گرفت و از سال 1947 مدیر انجمن مطالعات و تحقیقات عالی پرینستون که بودجه هنگفتی داشت و مخصوصا ایجاد تماس و اجتماع مغزهای متفکری چون اینشتاین، بوهر و الیوت بود گردید.

وی سازنده واقعی بمب اتمی است. در سال 1945 وقتی به او خبر رسید که اولین بمب اتمی آمریکا وحشیانه در هیروشیما منفجر شده است، از فرط پریشانی بیمار شد. وی در این زمان گفت فیزیکدانان به منبعی دست یافته اند که مشحون از گناه و شر است و رهایی از آن غیر ممکن می نماید.

مطالعات پیش از جنگ جهانی دوم او پیرامون اتم و تئوری «کوانتوم» راه را برای خرد کردن اتم باز کرد. در اوج جنگ جهانی دوم وی در راس آزمایشگاه اتمی آمریکا شخصا سه بمب اتمی اولیه را بوجود آورد.

اپنهایمر پس از چندی در برابر کنگره آمریکا اظهار داشت که انرژی اتمی باید انقلابی در زمینه امور عمرانی بشر فراهم سازد نه آنکه دنیا را ویران سازد. متعاقب آن از موسسه تحقیقات اتمی آمریکا استعفا داد و برای تبلیغ نظریات صلح جویانه خویش رهسپار اروپا شد و در آنجا از طرف لرد برتراند راسل، اینشتاین و بوهر و کلیه علمای معروف طی اعلامیه هایی تایید شد.

تنها اثر وی «فکر باز» نام دارد. او در فوریه سال 1967 درگذشت.

/ 0 نظر / 117 بازدید