هاینریش رادولف هرتز

هاینریش رادولف هرتزهاینریش رادولف هرتز در هامبورگ آلمان  به دنیا آمد. به خاطر او هرتز به عنوان یک یکا در دستگاه SI در نظر گرفته شده است. او اولین کسی بود که وجود امواج الکترومغناطیسی را ثابت کرد. پدرش، گستاو هرتز که از دین یهودیت به مسحیت تغییر دین داده بود، با یک خانم مسیحی به نام آنا البزابت پی فِفِرکرن ازدواج کرده بود، که او نیز یک مسیحی بود. مادر او فرزند یک دکتر و پدرش در هامبورگ یک مشاور بود. او در زمانی که در هامبورگ به مدرسه می رفت، استعداد زیادی در زمینه ی علم و یادگیری زبان های عربی و سانسکریت نشان داد. او در رشته های فیزیک و مهندسی در شهرهای برلین، مونیخ و درسدن به ادامه تحصیل پرداخت. در دانشگاه، او زیر نظر استادانی مانند هلم هولتز تحصیل کرد. در سال ۱۸۸۰ مدرک دکترای خود را گرفت ولی تا سال ۱۸۸۳، هنگامی که خود به منصب استادی فیزیک تئوری در دانشگاه کیل در آمد، به صورت دانشجوی هلمز باقی ماند. در سال ۱۸۸۵ استاد تمام وقت در دانشگاه کارلسروهه شد؛ جایی که امواج الکترو مغناطیسی را کشف کرد.

هرتز همیشه علاقه ی عمیقی به علم هواشناسی داشت که شاید به خاطر ارتباط با ویلهلم ون بزولد (او استاد آزمایشگاه هرتز در دانشگاه صنعتی مونیخ بود) به وجود آمده بوده باشد. به هر صورت او خود کمک قابل توجهی به در این زمینه نکرد بجز چند مورد که بیشتر حالت تفریحی داشت و به هلم هولتز در برلین، که شامل تحقیقاتی در زمینه تبخیر مایعات، یک نوع جدید رطوبت سنج می شد.

او در ضمن تحقیقات بسیار زیاد خود به مبانی علومی رسید که خود یا آنها را نادیده گرفت یا این نتایج را اشتباه اعلام کرد، ولی همین اکتشافاتی که او آنها را اشتباه قلمداد می کرد بعداً به وسیله ی دیگران توجیه شد و اکنون بسیار مهم تلقی می شوند مانند ساز و کار رادارها و امواج بی سیم و ... . خود او در این زمینه گفته است که : «من فکر نمی کنم که امواج بی سیمی که من کشف کردم هیچ استفاده ی عملی داشته باشند.» در صورتی که ما امروزه استفاده ی غیر قابل انکاری را از این امواج می کنیم.

او در سال ۱۸۹۲ به بیماری سرطان استخوان مبتلا شد و با اینکه چند بار تحت عمل جراحی قرار گرفت ولی دست آخر در سن ۳۷سالگی در گذشت. به افتخار او نام یکی از دهانه های آتشفشان‌های ماه را که در طرف دیگر ماه است، به نام وی نامیدند.

/ 0 نظر / 33 بازدید