بلز پاسکال

پاسکال و فشار هوا

 

در 22 سپتامبر سال 1648 اهالی روستای فرانسوی کلرمون شاهد رویدادی استثنایی و نیز تاریخی بودند. در ساعت هشت صبح آن روز، گروهی به سرپرستی پریه، در حالی که چند لوله بلند شیشه‌ای و ظرف شیشه‌ای و یک بطری پر از جیوه با خود حمل می‌کردند، وارد صومعه محلی مینیم شدند. پریه، در برابر چشمان کنجکاو راهبها، لوله‌ها را پر از جیوه کرد و آنها را، در حالیکه دقت می‌کرد هوا وارد‌شان نشود، به داخل ظرفی پر از جیوه وارونه کرد. در نامه‌ای وی بعدها به برادر همسرش نوشت: زمانی که دو لوله را، بی‌آنکه آنها را از ظرف بیرون بکشم، به هم نزدیک کردم، معلوم شد که سطح جیوه داخل هر دو لوله یکسان است. ارتفاع جیوه را روی شیشه علامت‌گذاری کردم و از پدر روحانی شاستن که لیاقتش‌کمتر از پرهیز‌گاریش نیست، خواستم که در طول روز گاه‌گاه به آن سری بزند و ببیند که آیا در آن تغییری به وجود آمده است یاخیر.

سپس پریه و همکارانش، باقیمانده جیوه و ظروف شیشه‌ای را با خود به بالای کوهی با قله  1200متری مرتفع‌تر از کلرمون، بردند. آزمایش را بر فراز قله تکرار کردند. آزمایش را پنج بار دیگر، با دقت بسیار و در نقاط مختلف قله‌کوه، تکرار کردند؛ یک بار زیر سقف نماز خانه‌ای کوچک که در آنجا بر پا بود، یک بار در محیط سربسته‌ای در پناهگاه، یک بار در باد، یک بار در هوای آرام، و بار دیگر هنگام باران و مه‌ای که همه‌ جا را فرا می‌گرفت. در تمام این آزمایشها، ارتفاع جیوه یکسان نبود.

آزمایشی را که با این جزئیات توصیف کردیم، بلز پاسکال (1623- 1662) راه انداخت. پریه و او خویشاوند سببی بودند. پاسکال کار اوانجلیستا توریچلی، شاگرد گالیله، را مطالعه کرده بود. توریچلی، با بالا کشیدن لوله‌ای شیشه‌ای از یک ظرف دراز جیوه، موفق شده بود خلا بسازد؛ او از اظهار نظر توریچلی نیز آگاه بود. توریچلی برخلاف آن که گفته می‌شد طبیعت از خلا تنفر دارد معتقد بود این نیروی خلا نیست که جیوه را در لوله نگه می‌دارد، بلکه فشار «دریای هوا»ست که بر سطح جیوه در ظرف سر باز وارد می‌آید.

پاسکال به یک قانون علمی دست یافت و صنعتگران از همین قانون بهره گرفتند وسایلی مانند منگنه آبی، جک و ترمز روغنی و صدها نمونه فشارسنج، تلمبه، سیفون و بالابر ساختند و زندگی را رونق بخشیدند.

  

 

  

 

مثلث خیام-پاسکال

 

۱

۱   ۱

۱   ۲   ۱

۱   ۳   ۳   ۱

۱   ۴   ۶   ۴   ۱

۱   ۵  ۱۰  ۱۰   ۵   ۱

شش سطر نخست از مثلث خیام

به آرایش مثلث ‌شکل ضرایب بسط دوجمله‌ای، مثلث خیام، مثلت پاسکال، مثلث تارتالیا و مثلث خیام-پاسکال گویند.

مثلث خیام را در برخی منابع به ندرت «مثلث خیام-پاسکال-نیوتن» نیز می‌گویند. این مثلث در زبان ‌های گوناگون نام‌ های دیگری نیز دارد در زبان انگلیسی «مثلث پاسکال»، ایتالیایی «مثلث تارتالیا» و در زبان چینی «مثلث یانگ هویی» نام گرفته ‌است. در آثار متون سانسکریتِ پینگالا ریاضی‌دان هندی نشانه ‌هایی از استفاده از این بسط دیده می‌شود. در همان دوران عمر خیام ریاضی‌دان ایرانی ادعای کشف روشی جبری برای به دست آوردن ضرایب بسط دوجمله‌ای می‌کند. کتاب « مشکلات الحساب»، کتابی که اثبات ‌های این ادعا در آن آمده هنوز کشف نشده ولی در آثار طوسی تأثیر گرفته از او ضرایب را تا توان ۱۲ می‌توان دید. بعد از او در قرن ۱۲ میلادی در آثار یانگ هویی ریاضی‌دان چینی، شکل مثلث به چشم می‌خورد. در قرن ۱۶ میلادی ریاضی‌دان ایتالیایی تارتالیا هم از خود این مثلث را به جا گذاشته و پس از یک قرن پاسکال ریاضی‌دان فرانسوی هم دوره با نیوتون روی این بسط و مثلث حسابی آن کار کرد.

برگرفته از : ویکیپدیا

/ 2 نظر / 88 بازدید
صبا

سلام منم خیلی ریاضی رودوست دارم ولی دراین حدنابغه نیستم درهرصورت مرسی ازاطلاعاتی که دراختیارمون میزارید.امیدوارم همیشه ودرهمه جاموفق وپیروز باشید بااحترام فراوان صبا[گل]

حسين

سلام به نظر در تاريخ ها اشتباهاتي هست. مثلا گفتيد پاسكال در 1668 به دندان درد مبتلا شد، در حالي كه او در سال 1662 فوت كرده!