ارنست رنان

ژوزف ارنست رنان، ادیب و فیلسوف صاحب‏نام فرانسوی در پنجم اوت ۱۸۲۳م در این کشور به‏دنیا آمد. وی در ابتدا به درخواست والدین خود به فراگیری الهیات پرداخت و همین مطالعه او درباره‏ مذهب و کتاب‏های آسمانی باعث شد که دست از همه‏ آن‏‌ها شسته و تفسیر کاتولیک‏‌ها را از انجیل رد کند. به این ترتیب، از ابتدای زندگی، مذهب را‌‌ رها کرد و به‏دنبال نویسندگی، فلسفه و تاریخ رفت.

رنان اگرچه به تدریس متون مذهبی نیز اشتغال یافت اما به شخصیت‏های مذهبی، از دیدگاه تاریخ می‌‏نگریست. او امثال حضرت‏ عیسی ‏مسیح (ع) را اگرچه مردی بی‏نظیر توصیف می‌‏کرد اما وی را بشری می‌‏دانست که عنوان معجزه برای او پذیرفتنی نیست. رنان با نگارش کتاب زندگی مسیح (ع)، با حذف قوانین تعبدی و کنار نهادن معارف مرتبط با اسرار مذهبی - به خیال خود - دین مسیح (ع) را نجات داد. اما این کتاب، درواقع اثری علمی به‏شمار نمی‏رود.

وی در ادامه‏ مسیر فکری و در تضادهای روح شکاک خود، عقاید خویش را عرضه نمود و جمعی از جوانان را شیفته‏ خود ساخت. رنان در آثار خود الگو‌ها و نمونه‏های رسمی عقاید را که به مردم معرفی شده بود، مسخره می‌‏کرد و در عین حال که تنها عقل را برای حاکمیت می‌‏پذیرفت، مرکز شکاکیت فکری بود. از این‏رو، رنانیسم عبارت از سبکی شد که همه‏ اندیشه‏‌ها و افکار را در زمینه‏ نسبیت بررسی می‌‏کرد و هیچ‏گونه تعبد، تقید و مطلق بودن را برنمی‏تافت.

رنان که در زمینه‏ شرق‏‌شناسی نیز مطالعات فراوانی انجام داده، بر تشریح تاریخ ادیان مختلف به‏ویژه یهود تکیه کرده است. «آینده‏ علم»، «اصول مسیحیت» و «مکالمات» و «درام فلسفی» از جمله‏ آثار اوست. ژوزف ارنست رنان، سرانجام در تاریخ بیست و هشتم مه ‌سال ۱۸۹۲ میلادی در سن شصت و نُه سالگی جان سپرد.

منبع: خبرگزاری ایمنا

/ 2 نظر / 347 بازدید
هادی تنهایی

سلام وبلاگتون عالیه مطالبش واقعا خواندنیه واقعالذت بردم میشه منو لینک کنین؟ اگه موافقین بهم خبربدین یاعلی

ن

سلام خوبی ؟ ببخشید شما اهل کجا هستید ؟ به وبلاگ ما سربزنید فکر کنم حرف های زیادی با هم بتونیم بزنیم