ریاضیدانی که زیبایی های ریاضی را به تصویر کشید درگذشت

ریاضیدانی که زیبایی های ریاضی را به تصویر کشید درگذشتپیشرفت هایی متعددی که در زمینه ریاضی مدرن انجام گرفته نتوانسته تعداد ریاضیدانانی که از «بنوا مندلبرو» مشهورتر و معتبرتر باشند را چندان افزایش دهد. فردی که با استفاده از فرمولهای ساده زیبایی های علم ریاضی را به تصویر کشید.

به گزارش خبرگزاری مهر، مندلبرو پدر علم ریاضی فرکتال ساختاری که هر جزء از آن با کل آن متشابه است هفته گذشته در سن 85 سالگی درگذشت. وی با مطالعات و مشارکت هایش در علم هندسه به بالا بردن درک انسان از پدیده های طبیعی کمک فراوانی کرده است.

مندلبرو فرمولهای ریاضی نوشته است که با ایجاد مارپیچها، پیچ ها و حبابهای متقارن در شرح دادن طبیعت، مکمل زوایای سرد و حاد هندسه اقلیدسی بسیار تاثیر گذار بوده اند. با فرمولهای او ساختارهای پیچیده طبیعی مانند خطوط ساحلی با کمک فرمول های ریاضی ساده و بدون پیچیدگی قابل درک است.

در مقدمه کتاب وی با عنوان «هندسه فرکتال طبیعت» وی این سئوال را مطرح می کند: «چرا معمولا از هندسه به عنوان علمی سرد و خشک یاد می شود؟ یکی از دلایل این تعریف، ناتوانی این دانش در تشریح شکل ابرها، کوه ها و  درختها است.»

مندلبرو <span class=در اشکال فرکتال که نام آنها توسط مندلبرو از واژه Fractus لاتین به مفهوم شکسته برگرفته شده است، هر یک از بخش ها، الگویی از تمام شکل را تقلید می کند. بزرگنمایی هر یک از بخش ها پیچیدگی های بیشتری را نمایش می دهد که چرخه ای نامحدود را تکرار می کنند.

مجموعه مندلبرو اساسا ساختاری از اعداد پیچیده است که به یک طرف از یک معادله یا تساوی اختصاص دارد. تصاویر این معادلات با اختصاص دادن رنگها به هر یک از این اعداد به وجود می آیند. مندلبرو اولین تصویر سازی فرکتالی خود را در سال 1980 در مرکز تحقیقاتی توماس جی واتسون IBM تکمیل کرد. مطالعات وی کاملا با جهان در حال تولد رایانه ها انطباق داشت اما در عین حال به انسانها در درک بیشتر پدیده های طبیعی کمک بسیاری کرده است.

مندلبرو نشان داده است فرمولهای بسیار ساده می توانند در خود نتایج پیچیده و شگفت انگیزی داشته باشند. فرکتالها در مدل سازی هر پدیده ای، از گل کلم گرفته تا مغز انسان یا الگوی توزیع کهکشانها کاربرد دارند.

تاریخ انتشار خبر: ۱۳۸۹/۰۷/۲۸

منبع: خبرگزاری مهر

/ 2 نظر / 138 بازدید
علیرضا

سلام دوست عزیز وبلاگ مفید و خوبی دارید لطفا از وبلاگم دیدن کنید در صورتی که با تبادل لینک موافق هستید لینک ما را با نام مقالات آموزشی رایانه لینک کن و اطلاع بده تا با نام مورد نظرتون در مجله کامپیوتر لینک بشید باتشکر موفق و سرافراز باشی[گل]

فریاد

عالیه.ممنونم.ولی بهترازاینم می شه وقتی که کارای این آقای.... هم به مامعرفی کنید.