جان دیویى

جان دیویىجان دیویى، روان‏‌شناس و مربی و فیلسوف امریکایى در بیستم اکتبر ۱۸۵۹م در ورمونت امریکا به‏دنیا آمد و تحصیلات اولیه را در روستای محل تولدش فرا گرفت. او قبل از بیست سالگی در رشته‏ فلسفه‏ دانشگاه ورمونت فارغ‏التحصیل شد و پس از اخذ دکترای فلسفه، در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت.

دیویى مدتی در چین به‏سر برد و به مردم آن سرزمین، طریقه‏ تعلیم و تربیت جدید آموخت. زمانی نیز در ترکیه حضور داشت تا گزارشی از وضع تعلیم و تربیت را جمع‏آوری کند. جان دیویى فیلسوفی بود که پشتکار سستی‏ناپذیر یک کشاورز را با شوق یک آزادی‏خواه بی‏مبالات در هم آمیخته و در راه دگرگون کردن سیاست و فرهنگ متأخر امریکایى به‏ویژه آموزش و پرورش نوین، تلاش می‌‏نمود. از این‏روست که مردم، او را به‏عنوان بنیان‏گذار آموزش و پرورش مترقی می‌‏شناسند.

وی اعتقاد داشت که فلسفه، مشتی انتزاعات نیست که از ذهنیت محض سرچشمه گرفته باشد بلکه بنیانی اجتماعی دارد، بنابراین نیرویى اجتماعی است. فلسفه‏ی دیویى به اصالت وسیله موسوم است. در این فلسفه، وجوه و صورت‏های فعالیت‏های انسانی، وسائلی هستند که انسان برای حل مسائل نفسانی و اجتماعی خود برانگیخته است. چون این مسائل همواره در تغییرند، وسائلی که در حل آن‏‌ها نیز به‏کار می‌‏روند باید تغییر کنند.

دیویى آموزش از راه تجربه و عمل، به مقتضای احتیاجات محصل را جانشین روش تعبدی و توسل به حافظه می‌‏دانست. نوشته‏های دیویى مصداق پیروزی معنا بر سبک است. عبارت‏های آن پیچیده و تکراری و جمله‏‌هایش ناهموار و بیانش خشک و سخت است. لیکن زیر این ظاهر ناامید کننده، نه‌تنها دریایى از تفکرات بنیادی، بلکه گنجینه‏ای از اعتقادات تند نهفته است.

به ‏اعتقاد دیویى، وظیفه‏ فلسفه در آینده این است که ذهن انسان‏‌ها را درمورد تضاد‌ها و منازعات زمان خود روشن سازد. هدف این فلسفه آن است که تا آن‏جا که در حیطه‏ امکان انسانی است، به وسیله‏ای برای پرداختن به این تضاد‌ها بدل شود. دیویى بر این عقیده بود که کمال، هدف غایى نیست بلکه فرایند مستمر کامل شدن، بالغ گردیدن و تهذیب یافتن، هدف زندگی است.

از دیویی آثار متعددی به‏جای مانده که «طرح یک نظریه‏ انتقادی در اخلاق»، «مطالعاتی در نظریه‏ منطقی»، «دموکراسی و تعلیم و تربیت»، «تجربه و طبیعت» و «در جست‏وجوی یقین» از آن جمله است. جان دیویی، سرانجام در تاریخ یکم ژوئن سال ۱۹۵۲ میلادی در سن نود و سه سالگی درگذشت.

منبع: خبرگزاری ایمنا

/ 0 نظر / 64 بازدید