سقراط تبرئه شد!

سقراطدر حالی که این روزها بحران اقتصادی گریبانگیر مردم یونان و حتی اروپا شده، یک مرکز فرهنگی و هنری در آتن با برگزاری مجدد دادگاه "سقراط"، این فیلسوف شهیر یونانی را از اتهامات وارده بر وی در 2400 سال پیش تبرئه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری - تحلیلی عصر ایران،‌ روز شنبه در مرکز فرهنگ و هنر اوناسیس آتن جلسه نمادین محاکمه سقراط برگزار شد و بسیاری از حقوقدانان معتبر اروپایی و آمریکایی به عنوان وکلا و اعضای هیئت منصفه در این محکمه حضور یافتند.

در این محکمه نمادین برخی از وکلا نقش شاکی و برخی دیگر نقش مدافع را بازی کردند و در نهایت اکثر اعضای هیئت منصفه و حاضران در جلسه به برائت سقراط از اتهامات وارده رای دادند.

سقراط در سال 399 قبل از میلاد در محکمه‌ای در آتن به اتهام توهین به خدایان و منحرف کردن جوانان، به مرگ با نوشیدن جام شوکران محکوم شد و در حالی که بسیاری از دوستان و شاگردان سقراط از وی خواستند تا مقدمات فرارش از زندان را فراهم کنند، اما سقراط با نپذیرفتن این موضوع در نهایت جام شوکران را سرکشید و به تصمیم دادگاه گردن گذاشت. دلیل اصلی محاکمه سقراط در دادگاه به قدرت رسیدن دوباره طرفداران دموکراسی در آتن بود. در سال 404 قبل از میلاد، آتن در نبرد با همسایه جنوبی خود، اسپارت، شکست خورد و پس از آن شکست 30 سیاستمدار تحت حمایت و تایید دولت اسپارت در آتن به قدرت رسیدند که به شدت مخالف دموکراسی بودند.

در این دوران چهار ساله، الیگارشی حاکم (حکومت ضد دموکراسی یک طبقه معدود)، حقوق دموکراتیک مردم آتن را نادیده گرفت و تعداد افرادی که از حقوق شهروندی بهره‌مند بودند را از 45 هزار نفر به 3000 نفر تنزل داد و بدون محاکمه 2500 آتنی را اعدام کرد.

طی این دوران بیشتر دموکرات‌ها به خواست حکمرانان جدید مجبور به ترک آتن شدند، اما در ماه مارس سال 403 دموکرات‌ها توانستد بخشی از حومه آتن را به تصرف خود درآورند و بالاخره در سال 400 قبل از میلاد، دوباره اصول دموکراسی را در آتن برقرار کنند.

پس از حاکم شدن دوباره دموکراسی خواهان، دادگاه‌هایی برای محاکمه عوامل حکومت الیگارشی و حامیان آنها برگزار شد و سقراط نیز به اتهام همکاری با آنها محاکمه شد.

سقراط در جریان حکومت چهار ساله 30 مستبد در آتن، جزء 3000 شهروند آتنی بود که حقوق شهروندی‌شان از سوی حکومت مستبد تضمین شده بود و به همین خاطر دموکراسی خواهان آتنی پس از رسیدن مجدد به قدرت، وی را متهم به همکاری با دولت مستبدان کردند و در دادگاه وی را به بهانه منحرف کردن جوانان و توهین به خدایان محکوم به مرگ کردند.

تابلوی مرگ سقراط، اثر ژاک لوئی داویدسقراط در جریان دادگاه هیچ دفاعی از خود در برابر اتهامات وارده نکرد و این ظن را تقویت کرد که با حکومت 30 مستبد همکاری داشته است. وی هیچ‌گاه دموکراسی و نظام دموکراتیک را نستود و اعضای هیات منصفه دادگاه در نهایت می‌بایست درخواست یکی از طرفین (شاکی یا متهم) را می‌پذیرفتند و در حالی که این فیلسوف شهیر در دادگاه از خود به خوبی دفاع نکرد و حتی تاکید می‌کرد که برای فعالیت خود در زمان حکومت قبلی باید مورد تقدیر نیز قرار گیرد، دادگاه در نهایت سقراط را محکوم به مرگ کرد و مقرر نمود او با نوشیدن جام زهر جان بدهد که چنین هم شد و سقراط در زندان درگذشت... و اینک بعد از 2400 سال، حکم تبرئه او صادر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تاریخ انتشار خبر: یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱

/ 1 نظر / 92 بازدید